1. BADANIE NA OBECNOŚĆ NARKOTYKÓW PRZY UŻYCIU ANALIZY WŁOSÓW.

Jako nieliczni mamy dostęp do profesjonalnych testów na obecność narkotyków wykonywanych z próbek włosa tzw."HAIR DRUG TESTING"
Ponieważ wzrost włosów jest zasilany przez krwiobieg spożycie substancji odurzających lub alkoholu można wykazać analizując małą próbkę włosów (3-6 włosów).
Niektóre z używek możliwych do wykrycia :   Kokaina (kokaina i benzoiloekgoniny), marihuana, opiaty (kodeina, morfina ,heroina), metamfetaminy, (met / amfetamina i ecstasy) i fencyklidyny (PCP), alkohol.
Niewątpliwe zalety tej metody badania to:

  - długie tzw. „okno czasowe”** pozwalające na podanie przybliżonego czasu zażycia substancji nawet do 12 miesięcy wstecz.

  - na badanie nie ma wpływu: farbowanie, rozjaśnianie, używane szampony, czynniki zewnętrzne. Eliminuje to praktycznie do zera możliwość zafałszowania wyniku.

  - łatwość pozyskania materiału do analizy (np. ze szczotki do włosów )
 
** Należy pamiętać, że analiza włosa nie wykryje świeżego kontaktu z narkotykiem. Potrzeba około 1 tygodnia, aby substancje mogły wbudować się w strukturę włosa.

2. TEST NA WIERNOŚĆ PARTNERA POPRZEZ ANALIZĘ DNA MIKROŚLADÓW.

Analiza śladów biologicznych umożliwia porównanie DNA wyizolowanego z przedmiotów  (np.bielizna ). Możemy zbadać, na podstawie DNA wyizolowanego z dwóch śladów, czy pozostawione zostały przez tę samą osobę, czy należą  do różnych osób i jakiej płci.
Zestaw 16 markerów DNA oznaczanych w laboratorium obejmuje wszystkie markery stosowane przez amerykańskie służby (FBI, system CODIS – 13 markerów) oraz służby europejskie (10 markerów DNA).
Unikalne metody izolacji DNA oraz analizy próbek umożliwiają oznaczenie nawet silnie zanieczyszczonych lub zdegradowanych śladów biologicznych.

3. TEST NA ZAPRZECZENIE / POTWIERDZENIE OJCOSTWA


Proponujemy również testy DNA na POTWIERDZENIE / ZAPRZECZENIE ojcostwa wykonywane z mikrośladów biologicznych, czyli niestandardowych materiałów.
Jeśli z jakichkolwiek przyczyn niemożliwe jest pobranie materiału biologicznego z wymazu z policzka, istnieje możliwość wyizolowania DNA z materiałów takich jak:

  • ślady krwi
  • włosy z cebulkami (min.5)
  • używana szczoteczka do zębów (wielokrotnego użytku)
  • zużyta chusteczka higieniczna
  • zużyta prezerwatywa lub ślady nasienia
  • guma do żucia (po min. 10-15 minutach żucia) 
  • niedopałek papierosa (filtr) 
  • paznokcie

4. ANALIZA CHROMOSOMU Y

Analiza stanowi dogodne narzędzie pozwalające na udzielenie ostatecznej i rozstrzygającej odpowiedzi na pytanie, czy dwoje ludzi należy do tej samej linii ojcowskiej.

Powiązanie genealogii z genetyką dało początek nowej dziedzinie badawczej, a także stworzyło nowe, o wiele potężniejsze możliwości ustalania pokrewieństwa i powinowactwa między ludźmi.

W genealogii genetycznej wykorzystuje się analizę chromosomu Y oraz mitochondrialnego DNA (mtDNA), ponieważ w tych strukturach zmiany zachodzą bardzo wolno, dlatego możliwe jest ustalenie korzeni nawet sprzed setek tysięcy lat.

Copyright © 2016 KOBIECA AGENCJA DETEKTYWISTYCZNA